Posta Kurye

Kuryelik Yapmak: Şartları, İş İmkanları ve Hizmet Alanları

kuryelik yapmak şartları ve ilanlar

Kuryelik yapmak, geçtiğimiz dönemlerde çok rağbet gören bir meslek dalı olmasa da günümüzde fazlasıyla ihtiyaç duyulan ve talep edilen görev haline geldi. Yiyecek-içecekten online alışveriş paketlerine kadar pek çok siparişin kapımıza kadar ulaştırıldığı bu sektörde; iş detayları, hizmet alanları gibi konular, en çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Kuryelik Şartları

Her meslekte olduğu gibi kuryelik yapmak için de belirli niteliklere ihtiyaç duyulur. Bu şartlar, firmalara veya şirketlere göre şekillenir. Öncelikle kuryelerin, teslimatı gerçekleştirecekleri motosiklet, araba, bisiklet gibi araçları profesyonel şekilde kullanabilmesi ve bu araçlarla ilgili sürücü kimliklerinin bulunması gerekir. Herhangi bir bölümden mezun olmayı gerektirmeyen bu meslek için;

  • İnsan ilişkilerinin güçlü olması
  • Doğru iletişim kurabilmek
  • Sorumluluk sahibi olmak
  • İş yükünü taşıyabilmek
  • Zamanı doğru kullanmak
  • Anlayışlı olmak

Birincil nitelikler arasında bulunur. İnsanları anlamak ve doğru iletişim kurmak bu meslek dalında fazlasıyla önemli bir yer tutar. Aynı zamanda kendilerine emanet edilen paketleri yıpratmamak, zarar görmemesi için korumak, kuryenin görevleri arasında yer alır. İşini doğru bir şekilde yapmak isteyen başarılı teslimat görevlileri, bu niteliklere sahiptir.

Kuryelik İş İmkanları

Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi, hizmet faaliyetlerinin de aynı oranda artmasına sebep oldu. Giderek çoğalan ihtiyaçlar ve geçirdiğimiz pandemi dönemiyle birlikte pek çok insan, isteklerini online firmalar üzerinden satın almaya başladı. Böylece teslimat görevlilerine eskisinden daha çok ihtiyaç duyuluyor.

Paket, dosya, zarf, yiyecek-içecek gibi çeşitli ürünleri, belirli adreslerden veya firmalardan alıp gitmesi gereken yere en hızlı şekilde ulaştıran teslimat görevlileri, tek bir meslek çeşidine sahip olsa da pek çok alanda yer alabilirler.

Günümüzde neredeyse her şirket ve işletme, çeşitli ürünlerini ve evraklarını gereken yerlere teslim edecek bir görevli arar. Kuryelik yapmak, bu tür ihtiyaçları karşılar. Buna göre; restoranlar, kafeler, butikler, teknoloji marketleri vb. sektörlerde çalışabilirler.

Kurye Hizmet Alanları

Kurye hizmet alanları kapsamında, eşyaların taşınması için uygun araçların seçilmesi büyük önem taşır. Pek çok şirkette ve firmada yer alan bu görevliler; acil kurye, moto kurye, nöbetçi kurye gibi çeşitli hizmetlerde bulunabilirler. Hizmet alanlarını genellikle bağlı bulundukları firmalar belirler.

Moto Kurye Hizmeti

Moto kurye, genelde şehir içi hizmet gösteren teslimat görevlilerine verilen hizmettir. İl ve ilçe içerisinde, birkaç dakika veya saat diliminde teslim edilmesi istenen ürünlerin gönderimini yapar. Restoranlar ve kafeler, genellikle motorlu teslimat seçeneğini tercih ederler. Aynı zamanda evinizden bir paket aldırmak, zarf göndermek gibi isteklerinizi de motorlu kurye aracılığıyla karşılayabilirsiniz.

Acil Kurye Hizmeti

Bir veya iki saat içerisinde teslim edilmesi gereken ürünlerde, acil teslimat seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Saniyeler içerisinde paketlenen ve teslim edilmek üzere hazır duruma getirilen ürünler, büyük bir dikkatle ve hızla yola çıkar. Şehir içerisinde yer alan bu hizmette acil gece kurye, araçlı kurye ve acil nöbetçi gibi farklı seçenekler yer alır. Küçük ebatlı ve çok ağır olmayan ürünleri, ulaşması gereken yere hızlı bir şekilde gönderebilmek için acil kurye hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Araçlı Kurye Hizmeti

Kuryelik yapmak yalnızca motorla gerçekleştirilen bir meslek değildir. Araçlı teslimat hizmeti, motosikletle taşınamayan ürünler için alternatif bir yoldur. Çoğunlukla büyük boyutlu ve ağır paketleri teslim etmek amacıyla tercih edilen bu hizmet, şehir içi ve şehir dışı gönderimler için kullanılabilir.

Havaalanı Kurye

Hava yoluyla taşınabilecek ürünler için şehirler hatta ülkeler ve kıtalar arası gönderim yapılabilir. Dünyada pek çok şirket gönderimleri için bu kargo hizmetini tercih ediyor. Hızla ulaşması gereken paketler, yurtdışı alışverişleri ve daha birçok farklı ürün havayolu teslimat hizmetiyle adresinize kadar getiriliyor.

Gümrük Kurye Hizmeti

Ticari amaçla gönderimi yapılan ürünlerin hızlı ve güvenli bir şekilde adrese ulaşması için gümrük teslimat seçeneği tercih edilir. Değerli evraklar, dokümanlar vb. belgelerin bu hizmet sayesinde kolay bir şekilde gönderilmesi mümkündür. Özel takip kodu sistemi sayesinde, göndermiş olduğunuz önemli paketlerin işlem durumlarını her an takip edebilirsiniz.

Kurye Sektöründe Kullanılan En İyi Paket Motoru Modelleri‘in incelediğimiz içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Şehirler Arası Kurye Hizmeti

Online alışveriş siteleri kadar bireysel kullanıcılar tarafından da sıklıkla tercih edilen şehirler arası kurye hizmeti, taşınacak olan eşyaların durumuna göre seçilen bir araçla gönderilir. Buna göre; uçak, motor, araba gibi çeşitli seçenekler kapsamında şehirler arası gönderim sağlanabiliyor. Bu teslimat hizmetinden yararlanırken gönderebileceğiniz ürünler:

  • Doküman ve evrak
  • Elektronik ve tıbbi malzemeler
  • Ev ürünleri, kıyafet ve kozmetik eşyalar

Sağlığa zararlı ve yasal olmayan ürünler ise şehirler arası kurye hizmetleri ile teslim edilemez.

VIP Kurye Hizmeti

Zaman, günümüzde en önemli kavramlardan biri. Kuryelik yapmak, zamanı kısıtlı olan insanların paketlerini hızlı bir şekilde adreslere ulaştırmayı kapsar. VIP hizmetler, standart teslimat hizmetlerinde olduğu gibi motor veya araçla gerçekleştirilir. Bunun yanında VIP hizmetin asıl özelliği müşterilere özel olmasıdır. Adresinizden alınan paketin gönderimini yapmak için tercih ettiğiniz bu hizmetle teslimatınızı, dakikalar içerisinde gereken adrese ulaştırabilirsiniz.

Express Kurye Hizmeti

Express teslimatlar, çeşitli şirketlerin ve ticari merkezlerin kısıtlı zamanlarda tercih ettiği bir hizmet çeşididir. Belirli zaman dilimi içerisinde, gönderim yapılması istenen paketlerin hızlı ve güvenli bir şekilde adrese teslim edilmesini sağlar. Şehir içi ve şehir dışında tercih edilen bu hizmette, teslimat süreleri gönderim yapılacak adresin uzaklığına göre değişebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuryelik Yapmak Hangi Sektöre Girer?

Son zamanlarda sıklıkla ihtiyaç duyulan ve hızlı şekilde iş bulabilen kurye görevlileri, herhangi bir ürün veya paketi gitmesi gereken adrese ulaştırır. Çeşitli insanların ihtiyaç duyduğu bu görevi yerine getirmesinden dolayı kuryelik, hizmet sektöründe yer alan bir meslek çeşidi olarak değerlendirilebilir.

Kaç Yaşında Kurye Olunabilir?

Üniversite eğitimi gerektirmeyen pek çok meslek dalında olduğu gibi teslimat görevlisi olmak için de gereken yaş en az 18’dir. 18 yaşını doldurmuş yetişkin ve gerekli sürücü ehliyetine sahip kişiler bu mesleği tercih edebilir.

B Sınıfı Ehliyet Kuryelik İçin Yeterli midir?

Teslimat görevlilerinden istenen ehliyet tipi ve sınıfı, firmadan firmaya değişim gösterebilir. Aynı zamanda kurye şirketinin tercih ettiği araç tipi de önemlidir. Bu sebeple motor, kamyon, araba gibi çeşitli araçların ehliyetine sahip olmak gerekebilir. Araçlı kuryelerin en az B sınıfı ehliyeti bulunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Kurye Şirketleri ve Hizmetleri
Posta Kurye
Posta Kurye

Kocaeli Kurye Şirketleri ve Hizmetleri

Kurye şirketleri, paketlerin ve evrakların, belirli adresler arasında teslimatını sağlamak için faaliyet gösteren firmalardır. Motorlu, araçlı, acil ve gece kurye gibi farklı hizmet seçenekleri sunan

Devamı »
kuryeler cumartesi çalışır mı
Posta Kurye
Posta Kurye

Kuryeler Cumartesi Çalışıyor mu?

Hızın büyük önem kazandığı günümüzde gönderilerini acil olarak yerine ulaştırmak isteyenler için “kuryeler cumartesi çalışıyor mu?” sorusunun yanıtı önemlidir. Bu durum, hizmet alacağınız firmaya göre

Devamı »
dişçiye kurye
Posta Kurye
Posta Kurye

Dişçiye Kurye Hizmeti Nedir?

Diş hekimleri, meslekleri gereğince tanı ve tedavi prosedürlerinde çeşitli alet ve araçlardan faydalanır. Normal bir gün içerisinde, gelen hasta profillerine bağlı olarak farklı aygıtlara ihtiyaç

Devamı »