Posta Kurye

Esnaf Kurye Kalkıyor mu?

Esnaf Kurye Kalkıyor mu

Kuryelik, günümüzde birçok farklı hizmet koluna ayrılan bir meslek koludur. Yeni iş kurmak isteyenler arasında popüler hale gelen esnaf kurye de bunlardan biridir. Geniş bir hizmet alanına sahip olması sebebiyle, özellikle kalabalık ve büyük kentlerde sıkça tercih edilir. Potansiyel iş olanağı ise pek çok kişinin esnaf kuryelik üzerine düşünmesine neden olmuştur. Peki, son günlerin trendi hizmet alanı esnaf kurye kalkıyor mu? İçeriğimizde bu konuyla alakalı detayları bulabilirsiniz.

Esnaf Kurye Nedir?

Esnaf kurye, kuryelerin kendi adlarına büyük firmalar için çalışmasını ifade eden bir iş modelidir. Günümüzde birçok alışveriş sitesi, kurye sistemiyle çalışır. Kuryeler, her ne kadar bir şirkete bağlı olsalar da kendi işlerini yaptıkları varsayıldığı için vergi kesilir.  Bu hizmette kuryeler bir firmayla değil, kendi esnaf kurye şirketleriyle çalışır.

Kuryeler iletilmesi gereken ürünleri şirketlerin adına alarak müşterinin adresine teslim eder. Bu çalışma metodu, özellikle pandemi döneminde yükselişe geçmiştir. Pandemi döneminde sokağa çıkma yasakları uygulandığı için birçok kişi online alışverişe yönelmiştir. Online alışverişlerde yaşanan artış, kurye sektörünün gelişmesine etki etmiş ve esnaf kurye sistemi yaygınlaşmıştır. Peki, esnaf kurye kalkıyor mu?

Esnaf Kurye Kalkacak mı?

Esnaf kurye iş modelinde; motorun sağlanması, motorun çeşitli arızaları ve vergi gibi ödemeler kuryenin sorumluluğundadır. Birçok esnaf kurye, bu durumdan şikayetçidir. Bunun üzerine ilk etapta, büyük kurye ve alışveriş şirketlerine %10 kadrolu motor kurye şartı getirildi. Fakat oranın az bulunmasıyla  yeniden bir düzenleme yapılarak kadrolaştırılmanın artırılacağı tahmin ediliyor.

Kadroya alınacak kuryeler, esnaf kurye iş modelinden çıkarak şirket adına çalışacak ve gerekli vergilerden muaf olacak. Fakat kadrolaşma kesinleşmediğinden dolayı esnaf kuryelik hala devam ediyor.

6 Adımda Esnaf Kurye Nasıl Olunur? başlıklı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Esnaf Kurye Nasıl Olunur?

Esnaf kurye mantığı, yaygınlaştıkça “Esnaf kurye nasıl olunur?” sorusu merak edilenler arasındadır. Kuryelik için gereken durumlar:

 • Ehliyet: Öncelikle kişinin ilgili aracı kullanabilmesi için ehliyeti olması gerekir. Motor hacmi küçük olan motorlarda genel ehliyet kabul görürken daha yüksek motor hacmi olan araçlar için motor sürücü ehliyeti gerekir.
 • Yol Bilgisi: Kuryelerden yollara hakim olması ve paketleri en kısa sürede teslim etmeleri beklenir. Gecikme durumları hoş karşılanmadığı için kuryenin olası yan yolları ve kestirmeleri bilmesi önemlidir.
 • Resmi İşlemler: Esnaf kuryeler, kendi adlarına çalıştıkları için bir şirket oldukları varsayılır. Bu sebeple resmi olarak gerekli izinleri almalı ve kurumlara kayıt yaptırmalıdır.

Bu koşulları yerine getiren kişiler, esnaf kurye olarak iş kurabilir. Resmi evrakları kolay bir şekilde halletmek isteyenler, bir muhasebeciyle anlaşabilir. Muhasebeciniz, evrakları sizin için tamamlayabilir.

Esnaf Kurye Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Esnaf kurye olarak başvurmak için gerekli olan bir dizi resmi evrak vardır. Bu evraklar, resmi kurallara uygun şekilde ve eksiksiz olarak beyan edilmelidir. Başvuru için gerekli evraklar:

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Nüfus cüzdanının fotokopisi, kimlik doğrulaması ve kimlik bilgilerinin teyit edilmesi amacıyla istenir.
 • İkametgah Belgesi: Genellikle son üç ay içinde alınmış güncel bir ikametgah belgesi talep edilir.
 • Vesikalık Fotoğraf: Başvuru sahibi son altı ay içinde çekilmiş renkli bir vesikalık fotoğrafı istenir. Bu fotoğraf, başvuru sahibinin tanınabilir ve güncel halini teyit edilmesi amacıyla talep edilir.
 • Sürücü Belgesi: Kurye olarak çalışmak için motorlu taşıtları kapsayan ehliyet belgesi istenir. Kişinin taşıt kullanabileceği bu belge sayesinde anlaşılır.
 • Adli Sicil Kaydı: Kurye olarak çalışacak kişilerden, adli sicil kaydını gösteren resmi bir belge talep edilir. Adli sicil kaydının temiz olması, güvenlik ve değerlendirme açısından önemlidir.
 • Esnaf Sicil Kaydı (Ticaret Odası Kaydı): Kurye mesleğini yapmayı düşünen kişi, esnaf olarak kayıt yaptırmalıdır.
 • Sağlık Raporu: Kurye olarak çalışmaya yetkin olduğunu kanıtlamak için başvuru sahıbınden sağlık raporu talep edilebilir. Sağlık belgesinin, başvuru sahibinin bu mesleği icra etmeye uygun olduğunu göstermesi gerekir.
 • Vergi Levhası ve SGK İşe Giriş Bildirgesi: Eğer başvuru sahibi bir esnaf olarak çalışacaksa kişiden vergi levhası ve SGK işe giriş bildirgesi istenir.

Tüm bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ile resmi olarak esnaf kurye olmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

Esnaf Kurye Vergi Levhası Ne Kadar?

Net kazanç üzerinden %15 olarak vergi verilmesi gerekir.

Esnaf Kurye Kaç Saat Çalışır?

Esnaf kuryelerin çalışma saatleri iş yoğunluğuna ve paket sayısına göre değişir. Ortalama olarak bir esnaf kurye günde 12 saat çalışır.

Esnaf Kurye Olmak için Adli Sicil Kaydı Gerekir mi?

Esnaf kurye olmak için istenen belgeler arasında adli sicil kaydı da bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ehliyet İstemeyen Motorlar

Ehliyet İstemeyen Motorlar Trafikte özgürlüğün tadını çıkarmak isteyen ancak ehliyet alma süreciyle uğraşmak istemeyenler için ehliyet istemeyen motorlar harika bir alternatif sunar. Bu tür taşıtlar,

Devamı »

En İyi Motosiklet Markaları

En İyi Motosiklet Markaları Motorcu dünyasında, en iyi motosiklet markaları arasından seçim yapmak bazen oldukça zor olabilir. Harley Davidson, Amerikan motosiklet kültürünün bir ikonu olurken;

Devamı »
Kurye E-Fatura Zorunlu mu?
Posta Kurye
Posta Kurye

Kurye E-Fatura Zorunlu mu?

Faturaların internet ortamında düzenlenmesi, paylaşılması ve takip edilmesi e-fatura olarak adlandırılır. 2010 yılından bu yana varlığını sürdüren bu sistem sayesinde hem zamandan hem de maliyetten

Devamı »