Posta Kurye

6 Adımda Esnaf Kurye Nedir? Nasıl Olunur?

6 adımda esnaf kurye nedir

Esnaf kurye, hizmet sektöründe bulunan, paket teslimatını herhangi bir markaya bağlı olarak veya bireysel gerçekleştiren iş alanlarından biridir. Yemek siparişlerin ve online alışveriş  faaliyetlerinin artmasıyla birlikte bu hizmet tipine ihtiyaç artmaya başladı. İçeriğimizde çalışma koşullarıyla  birçok kişi tarafından araştırılan esnaf kurye olmanın adımlarını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Esnaf Kurye Nedir?

Kuryeler; paket teslimatını, yemek siparişlerini, acilen yetiştirilmesi gereken belge veya evrakları, hızlı ve güvenilir çalışma yöntemleriyle müşterilerine teslim eder. Esnaf kurye ise gönderim taşınımını, herhangi bir firmanın çalışanı olmadan kendi aracıyla gerçekleştiren ve buna bağlı şahsi şirketini kuran iş modelidir. Bu sistem, birçok avantajı sağlamakla birlikte daha büyük kazançlar elde edilmesine olanak tanır.

Özellikle büyük markaların tercih ettiği sistem sayesinde kuryeler, firmaların teslimatlarını kendi şirketleri üzerinden gerçekleştirirler. Aynı zamanda esnaf kuryeler, sadece bir firmada değil, birçok şirketin paket teslimatını sağlar.

Esnaf Kurye Olmanın Avantajları

Gün geçtikçe yaygınlaşmaya devam eden esnaf kurye iş modeli, araçlarıyla teslimat gerçekleştiren kuryelere birçok avantaj sağlar.  Bu avantajları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Bireysel şirketlerini kurabilme ve imajını artırarak büyük bir marka olma yolunda ilerleyebilme şansı verir.
 • Çalışma saatlerini, istekleri doğrultusunda ayarlarlar.
 • Sadece bir kurumda değil, birçok firma altında çalışma imkanı vardır.
 • Artan rekabetçi ortam sayesinde yüksek kazançlar elde etmek mümkündür.
 • Tercih edilen araçla teslimat gerçekleştirilir.
 • Kullanılacak yakıtın fiyatı, teslimat yapılacak adresin uzunluğu, taşınan paketin ağırlığı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak kurye fiyatlarını kendileri belirler.
 

Tüm bu olanakların yanında esnaf kurye olmanın bazı dezavantajları da bulunur. Sigorta ve vergileri bünyesinde çalıştığınız firmalar ödemez. Tüm bu işlemleri, kendiniz gerçekleştirmek durumundasınız. Aynı zamanda tek seferlik ödenen; şahıs şirketi gideri, ekipmanlar, damga vergisi, muhasebe ücreti, noter masrafı, araç bakımı gibi birçok konuyla ilgilenmeniz gerekir.

Dilovası Kurye Hizmetimizin detaylarına da ulaşabilirsiniz.

6 Adımda Esnaf Kurye Nasıl Olunur?

Paket dağıtım sektöründe güvenilir ve hızlı sistemi olan esnaf kuryeler arasında bulunmak için bazı şartları yerine getirmek gerekiyor. Sadece aşağıda sıralanan altı adımı takip ederek siz de esnaf kurye mesleğini icra edebilirsiniz:

 1. T.C. Kimlik Kartı: Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının önlü arkalı fotokopisi çekilerek başvuru yapılmalıdır.
 2. Ehliyet: A1 veya A2 ehliyetine sahip bireyler kurye hizmeti verebilir. Aynı zamanda teslimat yapılacak adresleri ayrıntılı şekilde bilinmesi esnaf kurye olmak için önemli bir şarttır.
 3. Sözleşme: Sektörde yer alabilmek için bir diğer kural kurye taşımacılık hizmet sözleşmesidir. Tüketici haklarının korunmasını ele alan bir sözleşme niteliği taşır.
 4. Araç Ruhsatı: Güvenilir hizmet sunmanın en önemli şartlarından biri kurye hizmetinin sağlandığı aracın ruhsatlı olmasıdır.
 5. Fatura işlemleri: Kullanılan aracın size ait olması durumunda faturalandırılması, eğer kiralıksa sözleşmelerin belirlenmesi gerekir. Diğer yandan aylık kazancın gelir ve giderleri hesaplanarak vergi müdürlüğüne iletilmesi için fatura kesilmelidir.
 6. Noter tasdikli beyanname: Kuryenin şahsi şirketini açtığına dair yazılan belgenin ilgili kurumlarda yasal metine dönüştürülmesi ve tasdik edilmesi gerekir.
 

Esnaf kurye olmak için gerekli bütün evrakları bir araya getirmek önemlidir. Yasal işlemlerde bir hata yapılmamalıdır. Tüm bu şartları gerçekleştirdikten sonra şahsi araç ve malzemeleriyle esnaf kurye olabilir. Bu sayede yüksek kazançlar kazanma şansınız vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

Esnaf Kurye Uygulaması Yasal Olarak Uygun mudur?

Esnaf kurye modeli, yasalarda var olan bir açık yüzünden kullanılmaya başlanmıştır.. Ancak bu sistem, kanunlar çerçevesinde düzenlenmiş iş modellerinden biri değildir.

Esnaf Kurye Nasıl Olunur?

Kişisel aracıyla esnaf kurye olanlar,, müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun gönderim taşınmasını sağlar. Esnaf kuryelerden olabilmek için şahıs şirketinin açılması gerekir. Gerekli bütün evraklar, yasal olarak tamamlandıktan sonra kuryeler, müşterilerine güvenilir bir hizmet sunmak için çalışabilir.

Esnaf Kuryelerin Muhasebeci Tutması Zorunlu mudur?

Ülkemizde bulunan işletmelerin tamamı yasal zorunluluklara uyarak muhasebeci tutmalıdır. Büyük bir şirket olması veya bireysel şekilde çalışmanız, bu durumu etkilemez. Her ayın sonunda ya da başında geliriniz ve gideriniz hesaplanarak muhasebeciniz tarafından fatura kesilmelidir. Mali müşavir tarafından denetlenen faturalar vergi dairesine iletilir. Bu konuda yaşanacak herhangi bir problem, sorun yaşamanıza sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaeli Kurye Şirketleri ve Hizmetleri
Posta Kurye
Posta Kurye

Kocaeli Kurye Şirketleri ve Hizmetleri

Kurye şirketleri, paketlerin ve evrakların, belirli adresler arasında teslimatını sağlamak için faaliyet gösteren firmalardır. Motorlu, araçlı, acil ve gece kurye gibi farklı hizmet seçenekleri sunan

Devamı »
kuryeler cumartesi çalışır mı
Posta Kurye
Posta Kurye

Kuryeler Cumartesi Çalışıyor mu?

Hızın büyük önem kazandığı günümüzde gönderilerini acil olarak yerine ulaştırmak isteyenler için “kuryeler cumartesi çalışıyor mu?” sorusunun yanıtı önemlidir. Bu durum, hizmet alacağınız firmaya göre

Devamı »
dişçiye kurye
Posta Kurye
Posta Kurye

Dişçiye Kurye Hizmeti Nedir?

Diş hekimleri, meslekleri gereğince tanı ve tedavi prosedürlerinde çeşitli alet ve araçlardan faydalanır. Normal bir gün içerisinde, gelen hasta profillerine bağlı olarak farklı aygıtlara ihtiyaç

Devamı »