Posta Kurye

Motosikletli Kurye (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Motosikletli Kurye (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi, hizmet sektörünün önemli parçası olan sürücülerin nitelikli olarak bu işi yapabilmelerini amaçlar. Son dönemlerde çeşitli çevrim içi sipariş uygulamalarının artması, ilgili belgenin artık bir zorunluluk haline gelmesine neden olmuştur. Özellikle motosiklet kullanımına dair yetkin ve genel trafik akışına hakim kişilerin bu sektör içerisinde yer almaları istenir. Bu kapsamda ise motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi talep edilir.

İlgili belge sayesinde, sürücü birtakım sınav ve değerlendirme süreçlerine tabi tutulur. Böylelikle motosikletli kurye mesleğine dair kabiliyetleri ve deneyimleri ölçülür. Ardından çalışma şartları gözetilerek bu mesleğe ne denli uygun olduklarının tespiti yapılır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda başarı elde edilirse, sürücü motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanır. 

Motosikletli Kurye Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu) bünyesine bağlı olan kurumlar belirli aralıklarla Motosikletli Kurye Mesleki Yeterlilik Sınavı düzenlerler. İki aşamalı bir değerlendirme süreci gerçekleştirilir ve ilk aşamada kuryeler, mesleki detaylar içeren bir teste girerler. 100 üzerinden değerlendirilen bu sınavda en az 70 puan alınması gerekir. Böylelikle değerlendirme sürecinin ikinci ve teorik aşamasına girmeye hak kazanılır. Bu sınavda da en az 70 puan alınması durumunda motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi elde edilir.

Motosikletli Kurye (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?
Motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi alabilmek istiyorsanız, işinizin neredeyse tüm detaylarını bilmeniz gerekmektedir. Belgeyi alabilmenin en önemli unsuru, konulara hakim olup, sorulan sorulara bu bilgi birikimleriyle doğru şekilde cevap vermeniz gerekmektedir.

Motosikletli Kurye Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak için Gerekli Kriterler Nelerdir?

Motosikletli kurye olabilmek ve bu işten para kazanabilmek adına alınan mesleki yeterlilik belgesi için sadece sınavlarda başarılı olmak yeterli değildir. Aynı zamanda ilgili belgenin teslimi için çeşitli kriterleri karşılıyor olma zorunluluğu vardır. Bu noktada öne çıkan kriterleri ise şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • Motosiklet sürebilmek adına gerekli sürücü belgesine sahip olmak (A1, A2 ve A)
  • A noktasında B noktasına teslim edilecek paketin, iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi
  • Sürücünün kendisine teslim edilen paketi doğru adres ve kişiye, herhangi bir eksik olmayacak şekilde teslim etmesi
  • Paketin teslim sürecinde başta trafik kuralları olmak üzere, diğer tüm güvenli sürüş talimatlarına uyulması

Motosikletli kurye (MYK) mesleki yeterlilik belgesi alabilmeniz adına sınavlar dışında yerine getirmeniz gereken diğer şartlar yukarıdakilerden ibarettir.

Motosikletli Kurye (MYK) Belgesi Veren Kurumlar ve Ücret Tarifeleri Nasıl Öğrenilir?

Belirli şirketlerin bünyesinde veya harici olarak motosikletli kurye olarak çalışabilmek adına mesleki yeterlilik belgesi almak zorunludur. Bunun içinse belirli kurumlara müracaat edilmelidir.

Motosikletli kurye mesleki yeterlilik belgesi alabilmek adına başvuru yapabileceğiniz en yakın kurumun hangisi olduğunu aşağıdaki adımlarla öğrenebilirsiniz:

  1. İlk olarak e-Devlet sitesi üzerinden “Belge Vermeye Yetkili Kuruluşlar ve Ücret Tarifeleri” sorgulaması yapınız ve ilgili sayfaya doğru ilerleyiniz.
  2. Daha sonrasında, belge ve il seçimi yapınız.
  3. Ardından karşınıza çıkan sayfada belge alabileceğiniz kurumları ve adreslerini görüntüleyebilirsiniz
  4. Ücret tarifelerini görüntülemek adına tablonun sağ kısmında yer alan “Görüntüle” butonuna tıklayınız.

İlgili adımların ardından size en yakın lokasyondaki belge vermeye yetkili kurumları hızlı bir şekilde keşfedebilirsiniz.

İşletmeler için Kurye Hizmeti ve değerinin ne denli önemli olduğunu, kuryeler işletmeye neler kazandırabilir gibi sorularınızın cevabı için tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ehliyet İstemeyen Motorlar

Ehliyet İstemeyen Motorlar Trafikte özgürlüğün tadını çıkarmak isteyen ancak ehliyet alma süreciyle uğraşmak istemeyenler için ehliyet istemeyen motorlar harika bir alternatif sunar. Bu tür taşıtlar,

Devamı »

En İyi Motosiklet Markaları

En İyi Motosiklet Markaları Motorcu dünyasında, en iyi motosiklet markaları arasından seçim yapmak bazen oldukça zor olabilir. Harley Davidson, Amerikan motosiklet kültürünün bir ikonu olurken;

Devamı »
Kurye E-Fatura Zorunlu mu?
Posta Kurye
Posta Kurye

Kurye E-Fatura Zorunlu mu?

Faturaların internet ortamında düzenlenmesi, paylaşılması ve takip edilmesi e-fatura olarak adlandırılır. 2010 yılından bu yana varlığını sürdüren bu sistem sayesinde hem zamandan hem de maliyetten

Devamı »